За поредна година Община Стара Загора регистрира ниски нива на замърсяване
За пета поредна година Стара Загора отчита ниски нива на замърсяване с фини прахови частици, коментира ресорният зам.-кмет Йордан Николов.
„С гордост можем да кажем, че мерките, които сме предприели дават резултат и въздухът в Стара Загора е чист", категоричен е Николов. Той припомни, че за това допринася изцяло подменения автопарк на градския транспорт, които е екологичен клас EURO 6. За по-чистия въздух допринасят и въведеното еднопосочно движение на част от по-малките улици в централна градска част, което не позволява образуването на задръствания. Сред мерките е и миенето на улиците, което от няколко години се извършва целогодишно при положителни температури.
От думите му стана ясно, че за по-чистия въздух в Стара Загора спомага също ремонтирането на парковете и междублоковите пространства, както и новоизграденият парк „Артилерийски".
За добрите резултати влияние оказват и проектите, по които община Стара Загора работи за рекултивация на депото на „Манда баир", както и програма LIFE на ЕС „Българските общини работят заедно за подобряване на качеството на атмосферния въздух" за подмяна на отоплителните уреди на домакинствата с по-екологични такива.
Зам.-кметът допълни, че в местната администрация е постъпило инвестиционно намерение за изграждане на високо технологична инсталация и въвеждане на нови технологии за преработка и крайно обезвреждане чрез материално и енергийно оползотворяване на общинските битови отпадъци. Във връзка с това той отправи покана към всички заинтересовани страни за участие в обществена дискусия, която ще се проведе на 25 февруари от 17.30 часа в зала „П.Р.Славейков".
През 2021 година са подменени печките на 63 домакинства, които са взели участие в пилотната фаза на проекта, обясни Росица Копривчина, директор дирекция „„Транспорт, чистота и екология" . Тя уточни, че в основната фаза на проекта са одобрени още 287 бенефициенти, а до дни ще бъде обявена обществената поръчка за доставката на новите уреди. „През месец март ще бъде обявена втора покана за участие на още домакинства в следващ етап на проекта за подмяна на печките", обясни още тя.
Копривчина каза още, че Регионалното депо за битови отпадъци край старозагорското село Ракитница, което беше въведено в експлоатация, е със запълнен капацитет на изградената клетка на 60 % или около 405 хиляди тона отпадъци. „Благодарение на предварителното сепариране е удължен с три години животът на депото. До 2035 година количеството на отпадъците, които ще може да се депонират съгласно изискванията на Европейска директива, ще трябва да се намали драстично и да достигне не-повече от 10% от всички генерирани битови отпадъци", обясни още тя.