Операта за първи път на Фестивал Оупън Бузлуджа
Държавна опера-Стара Загора ще участва във Фестивала OPEN BUZLUDZHA, който се провежда на 19, 20 и 21 август на поляната при хижа Бузлуджа в подкрепа на опазването на монумента. Сред основните организатори са фондация „Проект Бузлуджа" и Община Казанлък.
Целта на фестивала тази година е обезопасяването на монумента Бузлуджа и отварянето му за посетители в актуалния му вид. Държавна опера-Стара Загора отбелязва участие на третия фестивален ден, посветен на джаза, с интерактивния концерт-спектакъл "Джазоспекция".
Концертът-спектакъл „Джазоспекция” е по идея на диригента-пианист и виенски възпитаник Димитър Косев. Режисурата е дело на Славчо Николов. Талантливите артисти ще поднесат музиката на Клод Боллинг в оригинална комбинация с мултимедийни прожекции, базирани на кадри и теми от филма „Baraka“. "Сюитата за флейта и джаз трио" на Клод Боллинг ще прозвучи в изпълнение на Кейко Танака – флейта, Димитър Косев - пиано, Станислав Георгиев – контрабас и Атанас Георгиев – ударни. Темата, която разглежда концертът е глобална и изключително болезнена. Планетата Земя е прекрасна, религиите ни учат на добро, но алчността на хората прави света да е такъв какъвто е днес, и само от нас зависи какъв ще бъде! Хармонията, която се получава между музиката на Клод Боллинг и кадрите заснети от Рон Фрик, великолепно се съчетава и се допълва в цялостния образ на концерта.
Огромно международно признание за Бузлуджа идва от световния доклад на ICOMOS International - „Наследство в риск“ за периода 2016-2019 година. Измежду всички застрашени обекти в цял свят, между които парижката катедрала Нотр Дам, пожарите в Австралия, засегнали природното и културно наследство, разрушителните урагани в Америка и др., за корицата на изданието е избран именно паметникът Бузлуджа.
“Докладът е предназначен да спаси тези места от непосредствени заплахи чрез повишаване на обществената и медийна осведоменост и насърчаване на международното сътрудничество и помощ. Той представлява спешен апел да се ангажираме и да спасим нашето наследство”, се казва в обявяването на изданието, което се публикува за девети път от 2000 година насам.
Бузлуджа се представя за втори път. Този път е посочена историята, социалната и художествена значимост на сградата, първите стъпки в процеса на преоценяване, както и началото на Плана за опазване и управление.
Изданието припомня, че през 2018 г. паметникът беше обявен от Европа Ностра за един от „7-те най-застрашени“ обекти на културното наследство в Европа.