Нужно е обществено и политическо съгласие по въпроса с ковид кризата
Трябва да бъде свукан Консултативният съвет по национална сигурност, където на експертно ниво и с политическата подкрепа на всички отговорни сили да се изработи и на практика да започне прилагането на план за ограничаване на тази вълна от епидемията, която не може да се сравни с предходната. Президентът е длъжен да потърси обществено и политическо съгласие по въпроса за борбата с Ковид-19. Трябва да свием партийните знамена по този въпрос, който засяга здравето и живота на хората, категоричен е кандидатът за президент на ВМРО-БНД доц. д-р Милен Михов.
Той остро критикува позицията на държавата. Според него провалът на кампанията по ваксиниране е очевиден. А ваксините са единственото оръжие, което спасява човешки живот.
"За две седмици или месец трябва да се предприемат спешни и единно подкрепени мерки. Търсенето на решение единствено и само в рамките на управляващите в момента разделя нацията и противопоставя българските граждани. В момента всички са против всички. Въвеждането на зеленият сертификат по начина, по който беше направено, постави изключително огромни въпроси. Самата държавна администрация, изведена от задължителния зелен сертификат показва, че държавата не може да осигури, при спазването на наложените от нея правила, нормално функциониране на администрацията. Ако тези правила бъдат приложени към администрацията, това означава блокиране на всички системи - образование, обществен ред, социални дейности, здравеопазване. Това показва фалита на политиката, водена от министър Стойчо Кацаров. Затова ние повтаряме, че първата стъпка към постигането на съгласие по този въпрос е отстраняване на министъра, свикване на КСНС, изработване на спешни и неотложни мерки в рамките на един месец и излъчване на компетентен министър, който да ръководи здравните мерки по борбата с пандемията. Ако президентът Радев не се вслуша в този наш глас, той се натоварва с изключителната отговорност да води еднолично борбата с епидемията", заяви Михов.
В Стара Загора той припомни и позицията на ВМРО-БНД по отношение на "Зелената сделка".
"Ние категорично се противопоставяме на "Зелената сделка" в този вид. Не споделяме оптимизма, че ако бъде закрит въгледобивът и ТЕЦ-овете на въглища, те ще бъдат успешно заместени с екологично чисти енергийни източници. За сметка на 1,7 гигавата мощности, основани на слънчева енергия, каквито министър Пеканов предвижда в Плана за възстановяване и устойчивост, ние трябва да закрием 3,7 гигавата въглищни мощности, които работят 24 часа и са способни да дават базисната енергия на българската икономика. Това ще е закриване на близо половината от енергийната ни система, при това не 2038-2040 г., както бяха обявили, а ще стане 2025 г. поради невъзможността за закупуване на въглеродните квоти. Следващата година ние трябва да заплатим 3 милиарда за емисии, тоест за правото на нашите ТЕЦ-ове да работят. В същия период - 2027-2029 г., изтичат лицензите на двата блока в АЕЦ "Козлодуй". Ние ще трябва да договаряме с Русия сертификат за удължаване на експлоатационния им срок и да плащаме каквото ни поискат за него. На практика в рамките на 7-8 години ние сме изправени пред заплахата да загубим основните си енергийни източници. Без тях индустриализацията на страната и развитие на технологии с непрекъснат режим на производство е невъзможно. Ето защо ние стоим по-близо до Източна Европа, до Вишеградската четворка, до Полша и Унгария в отношението си към "Зелената сделка". И подчертаваме, че "Зелената сделка" в този й вид е идеологизация на икономиката. Ако цяла Европа стане първият контитент с нулеви въглеродни емисии, това по какъв начин ще се отрази на климатичните промени, при условие, че САЩ, Русия, Китай и другите големи икономики ускоряват своето развитие и генерират въглеродни емисии с нарастващи темпове? Тази идеологизация е следствие на политическото влияние на "зелените" партии в Западна Европа. Тя е политически продукт на конюнктурата в западноевропейските общества. Източна Европа е призвана да защити реалните интереси на континента. Защото това обрича цяла Европа на стагнация и икономически упадък. Ние категорично подкрепяме развитието на въгледобива в Старозагорския регион и модернизацията на мощностите със съвременни технологии за улавяне и очистване на вредните емисии. Това е пътят, а не бюрократичното, наложено от Западна Европа по политически причини закриване на въгледобива и въглищните ТЕЦ-ове в България", каза още кандидатът за президен.
Мнението му подкрепи и водачът на листата за Старозагорски регион Александър Сиди.
"Голямата наша болка продължава да бъде "Марица-изток". Централите в комплекса, наред с АЕЦ "Козлодуй" и "Белене" са единственото спасение на България. Битката е за това, да спрем Европейския съюз в неговото безумие за "Зелената сделка", да наложим мораториум върху плащането на "зелените" такси до момента, в който кризата свърши, което рязко ще намали цената на тока както у нас, така и в цяла Европа. Дори да не влезем в следващото Народно събрание и да не сме част от управлението, ВМРО ще направи всичко по силите си, за да не допусне продажбата на българския национален интерес в "Марица-изток", категоричен е Сиди.
Купуването и продаването на гласове е престъпление!