РЕДАКЦИЯ: 0888 955 105 | Последвайте ни във Facebook

Тестват децата два пъти седмично за присъствено обучение

Публикувано на:

Министерството на здравеопазването и Министерството на образованието и науката внасят в Министерския съвет проект за решение за осигуряване на 13 милиона лева за безплатни щадящи тестове за деца - със слюнка, чрез които ще се установи дали детето е заразено с коронавирусна инфекция. Целта е да се осигури връщането на децата в клас, съобщиха здравният министър д-р Стойчо Кацаров и образователният министър Николай Денков. 

"Надявам се възможно най-бързо да се осигурят тестовете, още днес ще обявим обществена поръчка. Желанието ни е да ги осигурим бързо, за да може поне децата от 1 до 4 клас да се върнат в училище още следващата седмица. Ако видим, че е създадена добра организация, че този механизъм работи, продължаваме и с децата в по-горните класове“, коментира министър Кацаров.

Тестването ще бъде два пъти седмично. При установяване на положителен тест, целта е детето да остане под карантина 14 дни, а не да излиза цялата паралелка.

"Тестването се прави не само в интерес на образователната система, а на хората, на родителите, на децата, на бабите и дядовците на децата, защото ако по този начин успеем да открием, че дадено дете е носител на вируса, така ще предпазим и неговите близки и съученици", каза още здравният министър.

"Не се започва с тестване на всички учениците едновременно, защото най-потърпевши са най-малките. За по-големите ученици се очаква тестването да се организира скоро след това", обясни министърът на образованието и науката проф.Николай Денков.

По думите му има възможност в част от първия учебен час в понеделник и в четвъртък да се правят тестовете.

Ако учителите нямат зелен сертификат, също ще бъдат тествани два пъти седмично. Този тип тестове не изисква да се правят от медицинско лице.

Родителите трябва да разрешат тестването на децата.

"Наложи се рязко да променим мерките защото минахме границите на заболеваемостта. Основната трудност, с която се сбълскваме с нашата система са две различни обществени мнения, които трябва да се обединят, за да проработи новият подход. Новият подход е филтър на входа на училището, безопасна среда, така че който иска си праща децата, който иска ги държи в къщи на домашно обучение. За да се случи това, тряба да имаме подкрепа от родителите за използването на щадящите тестове. Те и сега бяха налице, но родителите не искаха тестовете да бъдат използвани", изтъкна Денков. 

Вижте още