РЕДАКЦИЯ: 0888 955 105 | Последвайте ни във Facebook

Радостин Танев, кандидат за народен представител от ГЕРБ – СДС: Нашите приоритети са развитие на информационните технологии и привличане на високотехнологични производства

Публикувано на:

Радостин Танев е роден през 1985 г. в Стара Загора. Магистър по „Финансов мениджмънт” от Стопанска академия „Д. А. Ценов” в Свищов. Народен представител в 44-ото НС, член на постоянните комисии по: Eнергетика, Външна политика, Транспорт, информационните технологии и съобщенията. 

 

- Г-н Танев, като народен представител от ГЕРБ – Стара Загора в 44-ото Народно събрание, насочихте усилия за създаването на условия за обучение на младите хора в областта на информационните технологии. Как ще продължи работата Ви в тази посока? 

Развитието на информационните технологии е необходимост, за да имаме силна икономика, отговаряща на съвременните тенденции. Това е секторът, който има най-силен ръст при брутния вътрешен продукт. Той дава възможност за високи лични доходи, кариерно развитие и удовлетвореност от работата, и заради това все повече специалисти се връщат в България. В тази посока Община Стара Загора създаде Професионалната гимназия по компютърни науки и математически анализи, в която работят водещи преподаватели. Успяхме с общи усилия и с голямата помощ на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев, който е водач на нашата листа на ГЕРБ в Стара Загора с кандидати за народни представители, да постигнем и друго - в Тракийския университет да бъдат разкрити нужните IT специалности. Това дава много добра възможност завършващите професионалната гимназия да продължат своето образование във висшето учебно заведение в Стара Загора.

 

- Сред приоритетите Ви е и привличането на високотехнологични производства. 

Знаете, че в Стара Загора се създаде Индустриална зона „Загоре“, която е успешен пример за добро взаимодействие между държавата и Общината. Теренът е зает вече на половина и очакванията са до месеци той да бъде на 100% ангажиран. Започва изграждането на предприятия. Радващо е, че инвеститори търсят по-големи терени и ние трябва да сме готови да отговорим на техните потребности. Ще изградим нова индустриална зона на бившето летище край Стара Загора и целта е там да привличаме високотехнологични производства. За изграждането на инфраструктурата на зоната има възможност държавата да инвестира средства, защото съществува целеви ресурс в размер на 415 млн. лева. Не затварям темата само със Стара Загора. Имаме амбицията индустриални зони да бъдат създадени в Чирпан и Казанлък и ситуираните в тях бизнеси взаимно да се допълват.

Инвеститорите, а и всички хора тук, очакват в региона да има добра инфраструктура. Амбициите ми са да бъдат ремонтирани отсечката Стара Загора – Чирпан, където са започнали подготвителни дейности, и шосето между Стара Загора и Нова Загора. Също така да бъде разширено пътното платно, свързващо областния град с автомагистрала „Тракия“. От изключителна важност е и изграждането на тунела под Шипка. Процедурите са стартирали, преди дни бяха отворени и ценовите оферти за проектиране и строителство на участниците в обществената поръчка. Гледам с реален оптимизъм на всички тези проекти.

 

- Важен отрасъл е селското стопанство. Какво могат да очакват земеделските производители? 

Селското стопанство е стратегически отрасъл за България и подкрепата за неговото развитие и модернизиране ще продължи. През 2021 г. ще стартират приеми по още 8 мерки и подмерки от Програмата за развитие на селските райони, с бюджет от близо 494 млн. евро. Ако отново спечелим доверието на хората уверяваме, че през април ще бъдат отворени приеми по най-атрактивните финансови инструменти за земеделците. Това са подмерките 4.1 „Инвестиции в земеделски стопанства“ и 4.2 „Инвестиции в преработка/маркетинг на селскостопански продукти“. Главната цел на проектите е свързана с напояване, пречиствателни съоръжения, дигитализация и автоматизиране на производствените процеси. През септември ще стартират подмерките 6.1 „Стартова помощ за млади земеделски стопани“ и 6.3 „Стартова помощ за развитието на малки стопанства“. Средствата ще позволят на земеделските стопани да въведат нови модерни технологии и осигуряване на безопасна работна среда. Подмерките 1.2. „Демонстрационни дейности и действия по осведомяване, 16.1 „Подкрепа за сформиране и функциониране на оперативни групи в рамките на ЕПИ“, 19.1 „Помощ за подготвителни дейности“ и 19.3 „Подготовка и изпълнение на дейности за сътрудничество на местни инициативни групи, ще бъдат отворени до края на годината.

10% от средствата на Програмата за развитие на селските райони ще са за прилагането на подхода ЛИДЕР. Благодарение на него, местните инициативни групи (МИГ), се увеличават. Очаква се до края на годината да бъдат реализирани 2500 проекта, с които да се подобрят условията на живот в малките населени места. 

 

- Защо трябва отново да получите подкрепата на избирателите на 4 април? 

Роден съм и живея в Стара Загора. Тук е семейството ми и искам повече млади хора да остават и да се развиват в нашия град. За мен влизането в 45-ото Народно събрание не е самоцел. Имам енергия и убеденост, че с работата си ще съм полезен за Старозагорски регион. Доказал съм, че изпълнявам поетите ангажименти.

Купуването и продаването на гласове е престъпление!

Платена публикация

Вижте още