РЕДАКЦИЯ: 0888 955 105 | Последвайте ни във Facebook

Предлагат изграждане на монумент „Интеркосмос България 1300" в Стара Загора

Публикувано на:

Граждански клуб ЛИПА предлага да бъде изграден монумент „Интеркосмос България 1300". В края на миналата седмица предложението е входирано в деловодството на Община Стара Загора. Екипът на Търговско-промишлена палата - Стара Загора е съпричастен с инициативата и също активно работи за осъществяването ѝ.

От Граждански клуб ЛИПА предоставят и идейни проекти на монумента, като се предлага за изграждането му да се използват поликарбонатни и акрилни листове, произведени в старозагорската фирма „Панхим" ООД, които са атрактивен съвременен материал, ползван в градската среда. Идейният проект е разработен от архитекти Пламена и Цветелина Гогошеви – внучки на проф. Митко Гогошев.
Монументът ще се превърне в един от туристическите символи на Стара Загора, убедени са от Граждански клуб ЛИПА и се надяват ръководството на Общината и Общинският съвет да подкрепят идеята, и да бъде организирана процедурата по изграждане на монумента и избор на подходящо място.

На 7 август 2021 г. се навършват 40 години от изстрелването на спътника „Интеркосмос България 1300" – едно от най-големите постижения на България, които са свързани с космическите изследвания и технологии. Преди 4 десетилетия събитието беше посветено на честванията по случай 1300 години от основаването на българската държава.
Базовата обсерватория към Централната лаборатория за космически изследвания на БАН в Стара Загора, с ръководител проф. Митко Гогошев, има основна роля във формирането на идеята, изработване на изследователското оборудване и управлението на програмата.

Днес от Граждански клуб ЛИПА предлагат в центъра на града да бъде създаден монумент с копието на спътника „Интеркосмос България – 1300", като символ на космическата слава на Стара Загора.

Копието на спътника, което е идентично с изстреляния и все още обикалящ Земята спътник „Интеркосмос България – 1300", е собственост на Института за космически изследвания и технологии (ИКИТ) към БАН. Ръководството на института дава пълна подкрепа на идеята и заявява, че ще предостави копието на спътника за изграждането на монумента. Към момента то се съхранява във филиала на ИКИТ към БАН в Стара Загора.

Вижте още