РЕДАКЦИЯ: 0888 955 105 | Последвайте ни във Facebook

Старозагорското село Преславен ще отбележи Празника на житото за тринадесети път

Публикувано на:

Традиционният празник „Пътят на хляба“ ще се състои на 27 юни в село Преславен. Събитието се организира от НЧ „Димитър Наумов-1908“ с подкрепата на Община Стара Загора. 

Празничната програма ще започне в 9.30 ч. с шествие от центъра на селото към нивите за тържествен водосвет и ритуално зажънване на нивата. Шествието ще бъде водено от фолклорните изпълнители Гергана Господинова, Павлин Паунов и Тройчо Банев. 

Официалното откриване на празника ще се състои в 11.00 ч. на лятната сцена в парка на селото, а от 12.30 ч. ще бъдат наградени най-добрите кулинари в конкурса „Най-вкусно тестено ястие“. 

Ще бъдат връчени и наградите на участниците в музикалната програма за най-добро цялостно представяне и най-атрактивен участник. 

Музикалната програма ще започне в 13.00 ч. с традиционното жътварско хоро с оркестър „Липите“ с ръководител Мирослав Маринов и солист Теодора Ванчева. 

Организаторите са подготвили и съпътстващи прояви: 

∙ Демонстрация и дегустация на гюзлеми от Кулинарната група при НЧ „Димитър Наумов 1908“ 

∙ „Най-вкусно тестено ястие“ – кулинарна конкурсна изложба 

∙ „Приказка за хляба – рисуване с брашно“ – детска творческа работилница (НЧ „Димитър Наумов 1908“, с. Преславен) 

∙ „Семената аз познавам и в картинки претворявам“ – детска образователна работилница (Комплекс за социални услуги за деца и семейства към Фондация „Мисия криле“, гр. Стара Загора) 

∙ „Мое плодородно село“ – изложба на детски рисунки (ОУ „Бойчо Русев“, с. Преславен) 

∙ „Отвъд оградите“ – фотографска изложба на Творчески колектив „На улицата“ Стара Загора

Вижте още