„Неродена мома“ на Ран Босилек се роди на Шестото национално биенале „Мозайката днес“ в Стара Загора

В Стара Загора, в „Музей на религиите“, вчера се състоя закриването на Шестото национално биенале „Мозайката днес“.
Проявата събра мозаисти от цяла България, както и гости от Италия и Германия.
В рамките на три дни творците пресъздадоха с естествени материали приказката за „Неродена мома“ на Ран Босилек. С това произведение тазгодишното издание на форума продължи традицията, поставена преди години. Паното бе изпълнено по създадената едноименна мозайка на Антоанета Стоименова, със съгласието на автора, с разнообразни материали, включващи смалти, мрамор, стъкло, златно смалти и други.
Началникът на отдел „Култура“ към Община Стара Загора Диана Атанасова приветства участниците и гостите: „Благодаря от името на общинското ръководство. За нас е чест и удоволствие да бъдем домакини на Шестото национално биенале „Мозайката днес“. Вашите изящни ръце са създали нещо, което ще остане в сърцето на Стара Загора. Това не е метафора, тъй като мозаечното пано ще бъде монтирано в централната градска част и ще вълнува всички старозагорци. Благодаря, че споделяте нашия ентусиазъм, ние прегръщаме тази инициатива и занапред“.
Тя припомни, че за шести път, с огромното съдействие на Стойка Матева, Общината е съпричастна: „Осигуряването на средства е наше задължение, но таланта, който вие ни подарявате, е безценен. Винаги сте добре дошли в нашия град с хилядолетни традиции, с много добри образци на мозаечното изкуство и този съвременен прочит и модерен изказ, който вие прилагате като синтез между двете с тази творба, вярвам че ще бъде оценен от всички“. „Надявам се да продължите да ни дарявате с вашия безценен талант и в следващите години, създавайки платна, документирайки изкуството на мозайките на новото време“, изтъкна по време на закриването на форума Диана Атанасова.
Стойка Матева, ръководител на „Арт мозайка“, благодари на участниците за положения труд и съобщи, че е избрана за председател на Сдружението на българските мозаисти със съпредседателство на талантливия художник Иван Монев от София. Тя поясни, че следващите три години седалището на Асоциацията ще е в Стара Загора. „Надявам се да направим много нови и хубави неща за града. Идеята за Асоциацията се роди тук, в Стара Загора, след Първото биенале. Никъде в България няма такъв форум, такива изложби, биенале и нещо, което да остава във времето. Благодаря на Общината, отворени сме за идеи, помощ и съдействие“, допълни тя.
„Много съм щастлива днес да ви покажа това, което успяхме да направим за три дни. Благодаря на всички, които се отзоваха на поканата ми и допринесоха да се роди тази прекрасна мозайка. Без подкрепата на Община Стара Загора това няма как да се случи“, каза по време на откриването Стойка Матева.
Участниците в шестото издание на биеналето са представителите на България - Антоанета Стоименова, Васка Атанасова, Иван Монев, Мария Матовска, Милка Ботушева, Николина Георгиева, Петя Мод, Стойка –Тони Матева, Катерина Иванова, Радка Маркова, Петкана Поломска, Ирена Янчева и Гергана Стоянова, както и гостите от Италия - Cinztia Venturini, Sonia Bianco, Gabriella Veronesi, Maria de Cataldo, Zuma Bigoni, Petrizia Luca и от Германия – Frauke Lofer.
От името на кмета на Община Стара Загора Живко Тодоров на всички участници в биеналето бяха връчени грамоти.
Организатор на събитието е „Арт Мозайка“, в сътрудничество с „Асоциация на българските мозаисти“ и в партньорство с Община Стара Загора.
Гости на събитието бяха експерти от Община Стара Загора, представители на Регионален исторически музей – Стара Загора, творци и общественици.
Примери от съвместната работа на участниците през годините могат да се видят и днес на възлови места в Стара Загора, които играят съществена роля в обогатяването на градската среда, а именно:
- Паното „Нова зора“ в Регионална библиотека „Захарий Княжевски“, изработено от стъклокерамика ;
- Парадната икона на Игнатий Старозагорски и надписа в новопостроения храм, изпълнени по православните канони със смалти и мрамор;
- Репродукцията на символа в герба на града „Лъвица, кърмеща лъвче“ от мрамор и гранит;
- Кашпите в парка на Старозагорските минерални бани, грейнали с мотиви от българските шевици, изпълнени с рециклирани керамични плочки;
- Първата от поредицата инсталации, свързани с българските народни приказки по илюстрации на Иван Енчев „Майчина сълза“ на Ангел Каралийчев, грееща в подлеза пред Регионална библиотека „Захарий Княжевски“.