РЕДАКЦИЯ: 0888 955 105 | Последвайте ни във Facebook

Стара Загора е домакин на Шесто национално биенале „Мозайката днес“

Публикувано на:

В Стара Загора стартира Шестото национално биенале „Мозайката днес“. Тържественото откриване се състоя днес в „Музей на религиите“. Утвърденият форум, превърнал се в неразделна част от културния календар на града, постави днес началото си с изложба, в която могат да се разгледат творби на участниците. Те представляват широк репертоар от техники и школи - традиционни и модерни, български и чуждестранни.

Проявата събра мозаисти от цяла България, както и гости от Италия и Германия, които чрез доброволния си труд и обединени от каузата да популяризират това древно изкуство, му придават  съвременно звучене като представят на публиката едно истинско пиршество от цветове, форми и идеи. 

„Устойчивото присъствие на тази инициатива през последното десетилетие в живота на града ни се сбъдва, благодарение на  отдадеността  на каузата на организатора на събитието „Арт мозайка“, в сътрудничество с „Асоциацията на българските мозаисти“, в партньорство с Община Стара Загора“, изтъкна по време на откриването Стойка Матева, ръководител на „Арт мозайка“. Тя изказа благодарност към зам.-кмета Милена Желева, към началника на отдел „Култура“ Диана Атанасова и към обществения посредник Иванка Сотирова, за това, че събитието се е превърнало вече в традиция и е неизменна част от културния календар на Община Стара Загора. Благодарности отправи и към творците за доброволния им труд, също и за подкрепата на партньорите в това начинание.

„За всички, чиито интереси са в областта на визуалните изкуства и архитектура, това биенале е истинско вдъхновение, носещо историческа ценност и модернизъм в уличното и музейно изкуство. То е заредено с жив творчески дух, обществена ангажираност и културно обогатяване“, допълни Матева, която е и член на Международната асоциация на мозаистите. 

В рамките на пет дни творците ще пресъздадат с естествени материали  приказката за „Неродена мома“ на Ран Босилек. С това произведение тазгодишното издание на форума продължава традицията, поставена преди години. Паното ще бъде изпълнено по създадената едноименна мозайка на Антоанета Стоименова, със съгласието на автора. Стойка Матева припомни, че приказката олицетворява търсенето на перфектното, на невъзможното, което в човешкия живот може да бъде стремежът към любов, истина, красота. „Неродена мома“ е съвършена, защото е мечта. Опитът да я направиш част от обикновения свят, без да я приемаш със смирение, води до загуба. Любовта изисква саможертва, дисциплина и мълчаливо доверие“, допълни тя. 

Участниците в шестото издание на биеналето са представителите на България - Антоанета Стоименова, Васка Атанасова, Иван Монев, Мария Матовска, Милка Ботушева, Николина Георгиева, Петя Мод, Стойка –Тони Матева, Катерина Иванова, Радка Маркова, Петкана Поломска, Ирена Янчева и Гергана Стоянова, както и гостите от Италия -  Cinztia Venturini, Sonia Bianco, Gabriella Veronesi, Maria de Cataldo, Zuma Bigoni, Petrizia Luca и от Германия – Frauke Lofer. Мозайката ще бъде изпълнена с разнообразни материали, включващи смалти, мрамор, стъкло, златно смалти и други. 

Стойка Матева поясни пред присъстващите, че този проект не само ще допринесе за  красотата и уникалността на центъра на Стара Загора, но също така ще спомогне и за повишаване на осведомеността на хората за значението на доброволчеството, което може да бъде забавно и полезно едновременно. 

Официалното закриване на биеналето е на 8 юли 2025 г. от 17.30 ч., отново в „Музей на религиите“, Стара Загора. 

Гости на събитието днес бяха експертите от Община Стара Загора Екатерина Радукова, Анелия Овчарова и Петя Александрова, общественият посредник Иванка Сотирова, уредникът на музей „Литературна Стара Загора“ Мадлен Пеева, представители на Регионален исторически музей – Стара Загора, творци и общественици. 

Примери от съвместната работа на участниците през годините могат да се видят и днес на възлови места в Стара Загора, които играят съществена роля в обогатяването на градската среда, а именно:

  • паното „Нова зора“ в Регионална библиотека „Захарий Княжевски“, изработено от стъклокерамика ;
  • парадната икона на Игнатий Старозагорски и надписа в новопостроения храм, изпълнени по православните канони със смалти и мрамор;
  • репродукцията на символа в герба на града „Лъвица, кърмеща лъвче“ от мрамор и гранит;
  • кашпите в парка на Старозагорските минерални бани, грейнали с мотиви от българските шевици, изпълнени с рециклирани керамични плочки;
  • Първата от поредицата инсталации, свързани с българските народни приказки по илюстрации на Иван Енчев „Майчина сълза“ на Ангел Каралийчев, грееща в подлеза пред Регионална библиотека „Захарий Княжевски“.

 

Вижте още