Община Стара Загора стартира проект в помощ на хора с увреждания и на възрастни, които не могат да се самообслужват

Община Стара Загора стартира проект, който цели да подобри качеството на живот на хора с увреждания и на възрастни хора в невъзможност да се самообслужват. Началото му бе дадено от 1 юли 2025 г. Стойността на проекта е в размер на 2.1 млн. лева - 100% безвъзмездна финансова помощ.
Наименованието е „Иновативни здравно-социални услуги в община Стара Загора" по договор № BG05SFPR002-2.012-0195-С01, финансиран по Програма „Развитие на човешките ресурси" 2021-2027 г.". Проектът ще се изпълнява в рамките на 28 месеца, считано от 1 юли.
Основната цел е да подобри качеството на живот и социалното включване на хора с увреждания и възрастни в невъзможност за самообслужване, чрез предоставяне на иновативни интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда.
Проектът включва две ключови дейности. Първата е предоставяне на почасови мобилни интегрирани здравно-социални услуги за 210 самотно живеещи лица с увреждания и възрастни хора в невъзможност за самообслужване.
Целеви групи по проекта са:
- самотно живеещи лица с увреждания, които независимо, че нямат определена чужда помощ, разполагат със съответните медицински документи, удостоверяващи невъзможността им за самообслужване за определен период от време;
- самотно живеещи лица в надтрудоспособна възраст в невъзможност за самообслужване, които нямат определена по съответния ред степен на намалена работоспособност.
Услугите ще бъдат предоставяни почасово от специалисти, наети по проекта. Нуждите на лицата от целевата група се идентифицират в резултат на извършена оценка на индивидуалните потребности, съгласно скалата на Бартел и скалата на Лоутън-Броди. Услугите по дейност 1 могат да включат дейности за посрещане на ежедневните нужди на потребителите (хранене и приготвяне на храна, преобличане и поддържане на лична хигиена, хигиена на жилището, доставка и дозиране на лекарства, поставяне на инжекции и др.), както и съдействие за достъп до други здравни и социални услуги (придружаване, консултиране и т.н.).
Втората дейност включва развитие и предоставяне на иновативни дистанционни услуги - телекеър, които ще обхванат 25 потребители от целевата група. Услугата включва използване на индивидуално устройство за дистанционно наблюдение и алармиране на промени в състоянието и движението на потребителя, както и за измерване на основни жизнени показатели.
Устройствата трябва да са снабдени с SOS-бутон и да отговарят на европейските изисквания относно медицинските изделия. Предстои избор на външен изпълнител по реда на ЗОП, което е според изискванията на процедурата за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ.
Иновативната мобилна здравнo-социалнa услуга ще бъде предоставяна почасово, за срок от 24 месеца, като в рамките на проекта ще бъде безплатна за потребителите.
С реализацията на проекта Община Стара Загора затвърждава ангажимента си към създаване на устойчива, иновативна и ефективна система за грижа за най-уязвимите граждани, като се използват съвременни технологии и добри практики от водещи европейски социални системи.