РЕДАКЦИЯ: 0888 955 105 | Последвайте ни във Facebook

Рекорден брой проектни предложения по процедура „Диверсификация и адаптиране на малки и средни предприятия към икономическия преход“

Публикувано на:

Рекорден брой проектни предложения бяха подадени по процедура BG16FFPR003-4.004 „Диверсификация и адаптиране на малки и средни предприятия към икономическия преход“. Общият брой на регистрираните, съгласно данните в  ИНФОРМАЦИОННА СИСТЕМА ЗА УПРАВЛЕНИЕ И НАБЛЮДЕНИЕ НА СРЕДСТВАТА ОТ ЕС В БЪЛГАРИЯ (ИСУН 2020),  са  2093 проектни предложения. Стойността на всички подадени проекти е в размер на 1 149 824 481 лв, от които 997 503 902 лв. е безвъзмездната финансова помощ. Припомняме, че на 15 май приключи приемът по процедурата.

Процедурата, която е в подкрепа на въглищните региони е част от Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027г., Приоритетна ос 4 „Справедлив преход“ и е насочена към трите области – Перник, Кюстендил и Стара Загора, включително 10-те общини, свързани с Маришкия басейн.

Общият размер на финансовите средства по процедурата са 250 000 000 лв., от които 182 309 489 лв. са определени за проекти, които ще се реализират в област Стара Загора и 10-те общини от Маришкия басейн.

Мярката цели да подпомогне плавния преход към чисти технологии и широко използване на ВЕИ, както и създаването на нови устойчиви работни места, адекватна и ефективна подкрепа на местната икономика чрез дейности и инвестиции, идентифицирани в одобрените Териториални планове за справедлив преход на областите Перник, Кюстендил и Стара Загора, заедно с 10 прилежащи общини - Нова Загора, Ямбол, Симеоновград, Харманли, Тополовград, Димитровград, Хасково, Елхово, Сливен и Тунджа. Фирмите ще могат да ползват средствата за преструктуриране, диверсификация, техническа модернизация и повишаване на производителността.

Изпълнението на предвидените мерки ще допринесе за диверсифицирането на местната икономика и повишаване на инвестиционния  интерес към нея.

Сред очакваните резултати са увеличаване броя на иновативните предприятия, създаване на нови работни места, както и  внедряване на модели на кръговата икономика.

По процедурата са допустими за финансиране различни по вид дейности. Сред тях са подкрепа за производствени инвестиции в съществуващи и стартиращи предприятия за преход към чисти технологии с фокус върху създаването на работни места, ресурси и продукти, основани на кръговата икономика, широко използване на възобновяеми енергийни източници и изграждане на капацитет за повишаване на квалификация на работната сила. Ще се финансират и строително-монтажни работи, свързани с инвестиции за диверсификация на МСП, както и насърчаване на предприемачеството и подкрепа на стартиращи предприятия, включително чрез техническа помощ за консултантски услуги на предприемачи – правни, административни, маркетингови, за бизнес планиране, финансови, за продуктов дизайн и др.

Предстои оценка на подадените проектни предложения в следващите няколко месеца.

 

Вижте още