РЕДАКЦИЯ: 0888 955 105 | Последвайте ни във Facebook

Премиера на биографичната книга „Целувам ви, Аспарух Лешников“ в Стара Загора

Публикувано на:

На 15 май от 17.30 ч. в конферентна зала №33 на Регионален исторически музей – Стара Загора ще се състои представянето на книгата „Целувам ви, Аспарух Лешников“ от д-р Веселина Узунова.

Д-р Узунова, главен уредник в отдел „Най-нова история“ на Регионален исторически музей – Хасково, посвещава труда си на живота и творчеството на забележителния български тенор Аспарух Лешников – Ари. Заглавието на книгата е вдъхновено от последния му запис в „Радио София“ през 1977 г., където той е награден с орден „Кирил и Методий“.

Преди век един българин взривява европейските концертни зали с фантастичните си изпълнения на модерната за онези времена развлекателна музика. „Това беше успех“, спомня си години по-късно Аспарух Лешников – „Аз пеех за хората с разбирането, че текстът, мелодията и моето пеене ги прави щастливи“. Съхранените през годините документи, спомени и фотографии на големия тенор разказват за дългия му, изпълнен с много събития живот – от мечтите и надеждите на талантливия българин, през бляскавия път към върховете на творческата слава, до тъжната забрава в залеза на неговия живот.

Авторът на първата биографична книга за Аспарух Лешников проследява живота му в бурните години на две унищожителни войни, бляскавия Берлин от 20-те и 30-те години, сложното време на нацисткия режим в Германия и забвението на комунистическа България.

След 1990 г. в българската преса се появяват десетки публикации с еднотипно съдържание, разказващи за тежката съдба, която социалистическа България отрежда на големия артист, родината, в която той живее в немилост 34 години. Разпространяваните сантиментални истории го правят известен, особено сред по-възрастната публика, която преоткрива музиката от старите плочи и с носталгия си припомня отминалата младост. Вечно усмихнатият, тих и скромен Ари, получил световно признание за своя талант, е определен в родината си като отживелица, звезда на т.нар. „стара градска песен“.

Вижте още