РЕДАКЦИЯ: 0888 955 105 | Последвайте ни във Facebook

От опит към надежда: Сътрудничество между Анонимни Алкохолици и специалисти в подкрепа на възстановяването

Публикувано на:

„Само групите на Анонимни Алкохолици дават шанс на нашите пациенти, след напускане на здравното заведение, да продължат възстановяването си, така че болестта да не рецидивира и да не попаднат отново при нас. Възстановяването е като да се качваш по ескалатор, който върви надолу – ако спреш да полагаш усилия, болестта прогресира и възстановяването се връща назад. Групите на Анонимни Алкохолици осигуряват точно това – възможност да вървиш нагоре по слизащия ескалатор." Това сподели д-р Добринов, завеждащ VI-то мъжко отделение на ДПБ „Д-р Георги Кисьов" – гр. Раднево, по време на информационната среща под надслов „ИМА ИЗХОД", проведена на 10 април 2025 г. в гр. Казанлък. Събитието бе посветено на възможностите за ползотворно сътрудничество между медицинската гилдия, професионалната общност и Анонимни Алкохолици (AA) в подкрепа на хората, страдащи от алкохолна зависимост.

„Огромният брой пациенти, които прекъсват лечението, много бързо подновяват употребата на алкохол и губят постигнатия резултат. Групите на Анонимни Алкохолици дават възможност на алкохолика да възвърне психичното си здраве и да намери нова среда за пълна промяна на живота си – да функционира в пълноценна ремисия," добави д-р Добринов.

Галина Димитрова от РЗИ – Стара Загора, Дирекция „Обществено здраве", изрази открито желание за сътрудничество с представителите на Анонимни Алкохолици.

Младши инспектор Мария Станева от РУ – Казанлък подчерта значимостта на възможното сътрудничество с групите на АА, както и връзката между големия брой ПТП в резултат на употреба на алкохол и необходимостта от активна ангажираност на обществото и институциите.

В навечерието на 90-годишнината от създаването на глобалната общност Анонимни Алкохолици (АА), в България се проведе информационна среща, насочена към специалисти, работещи с хора, засегнати от алкохолна зависимост. Инициативата се организира за първи път в гр. Казанлък и цели да запознае професионалисти в областта на психичното здраве, социалната работа и здравеопазването с дейността на АА, основните принципи на 12-стъпковата програма и възможностите за сътрудничество.

Общността АА-България вече много години развива активна дейност в над 20 града в страната, като провежда сбирки не само в рамките на градските групи, но и в специализирани психиатрични заведения, терапевтични центрове, затвори и поправителни общежития. Членовете на АА си партнират с лекари, психолози, психиатри, социални работници, пробационни служби и общински структури за превенция.

Акцент в програмата на срещата бяха личните истории на членове на Анонимни Алкохолици, които споделиха как са се справили със зависимостта и как поддържат трезвен начин на живот чрез участието си в програмата. Присъстващите имаха възможност да чуят автентични преживявания, наситени с откровение, надежда и вдъхновение, което често липсва в строго професионалния диалог.

Събитието включваше и дискусионен панел с въпроси и отговори, насочен към темите за алкохолизма и възстановяването. Представители на психиатричната и терапевтичната общност споделиха своя опит от работата с хора, посещаващи сбирки на АА, и подчертаха значението на програмата като ефективна част от цялостния процес на възстановяване.

снимка: Дарик

Вижте още