182 млн. лева за бизнеса в Стара Загора по Фонда за справедлив преход

Местните предприятия ще могат да се възползват от 182 млн. лева, предвидени във Фонда за справедлив преход (ФСП), обявиха експерти от МРРБ по време на B2B форума „Бизнес за бизнеса“, организиран от Invest Stara Zagora. Събитието събра над 90 представители на бизнеса, които обсъдиха възможностите за финансиране и икономическото развитие на региона.
„Стара Загора откликва на нуждите на бизнеса, като предоставя повече яснота за действащите и предстоящи програми за финансиране“, заяви зам.-кметът Радостин Танев.
„Бюджетът за подпомагане на бизнеса в засегнатите от въглищния преход региони е 250 млн. лева, от които 182 млн. лева са за област Стара Загора“, подчерта Ася Станкова, директор в ГД „Стратегическо планиране и програми за регионално развитие“ към МРРБ.
Крайният срок за кандидатстване е 15 май 2025г., посочи Кети Карачолова, началник на отдел „Преселекция и договаряне“ в ГД СППРР, която представи накратко най-важните акценти от процедурата.
Общата цел на процедурата е да се подкрепят микро, малки и средни предприятия, включително стартиращи, в трита региона, в случая в област Стара Загора, с цел осигуряване на адекватна и ефективна подкрепа на местната икономика в процеса на преход към климатична неутралност. Карачолова допълни, че подробна информация може да бъде намерена и на страницата на министерството на МРРБ.
Радостин Танев посочи, че конкретни въпроси могат да бъдат изпращани и на [email protected], като обединените въпроси ще бъдат изпратени до Управляващия орган.
По време на дискусията бизнесът настоя фирмите, които реално развиват дейност в региона, да получат предимство при кандидатстване.
„Програмите трябва да се създават с активното участие на бизнеса, защото именно ние знаем от какво има нужда икономиката“, заяви Стефан Шоселов, председател на КРИБ в Стара Загора.
„Важно е да се подкрепят предприятия, които създават устойчиви работни места, а не такива, които могат да напуснат региона след няколко месеца“, коментира Мария Жекова, собственик на предприятие за производство на полимерни фолиа и опаковки.
Всички други одобрени фирми биха могли да си тръгнат след 5-6 месеца, а ние живеем тук и ще останем, наш потенциал е да увеличаваме работните места реално, подкрепи я Иван Панчов.
Компаниите се запознаха и с възможностите за безплатно обучение на своите служители по Програма „Развитие на човешките ресурси“, представена от Генчо Керезов, председател на Експертния съвет на Асоциацията на българските градове и региони. Допълнително, възможности за дигитализация бяха представени от „Диджитъл Юнивърсити“, водещ доставчик на иновативни технологични решения за бизнеса.