26 хил. фиданки атласки кедър ще бъдат залесени на 130 дка от изгорелите терени край Стара Загора
Мащабна залесителна кампания на площ от около 130 декара край град Стара Загора, където през лятото бушува опустошителен пожар, организират Община Стара Загора и Държавно горско стопанство. Това оповестиха зам.-кметът на Община Стара Загора Радостин Танев и директорът на ДГС инж. Иван Чергеланов.
„Всяка година осъществяваме традиционна екокампания, инициирана от кмета Живко Тодоров. Този път тя цели да възстановим засегнатите от огъня горски територии. С общо 26 хил. фиданки от вида „Атласки кедър" ще подпомогнем възстановяването на горските екосистеми, унищожени от пожарите, подобряване на качеството на въздуха и подпомагане на биоразнообразието в региона. Заедно с Държавно горско стопанство в Стара Загора отправяме апел към всички хора, които желаят да се включат! Всеки е добре дошъл", каза ресорният зам.-кмет.
Първата възможна дата за инициативата е на 18 януари, събота. Сборният пункт е в местността „Седмият километър", началният час е в 10.00 часа. Всички необходими инструменти ще бъдат осигурени от Община Стара Загора и от Държавно горско стопанство. Ако времето се случи лошо, следващата резервна дата е 25 януари 2025 г., а хората ще бъдат своевременно уведомени чрез медиите.
Фиданките от „Атласки кедър" са дарени от Българо-американската кредитна банка, като всички те са отгледани в местен разсадник в близост до Стара Загора.
„Извършва се почвоподготовка на площта за залесяване, работи се и в момента с булдозери и с машини, премахващи изгорялата дървесина. Общата площ ще бъде от около 130 декара", информира директорът на ДГС инж. Иван Чергеланов.
Той поясни, че за всички новозасадени горски култури е предвидено минимум 3-годишно отглеждане. „Загубите, които всяка година настъпват поради лоши метеорологични условия или липса на вода, ние ги попълваме до 100 процента", отбеляза инж. Чергеланов. Той съобщи още, че вече е минала една акция на залесяване, на която са се отзовали физически и юридически лица и са дарили между 500 и 1000 фиданки. „Техни служители изпълниха това залесяване на около 10 декара от тази площ. До момента са изсечени около 130 декара от изгорелите терени, от тях са получени около 2500-3000 кубика дървесина, която се реализира според сключен договор за покупката ѝ от фабрика за целулоза", съобщи още директорът на Държавно горско стопанство.
„Всяка година на територията на Югоизточно държавно горско предприятие се предвиждат множество залесявания; искам да опровергая спекулациите, че само се сече и се добива дървесина - това е злонамерен мит", определи на свой ред Валентин Тотев, председател на Управителния съвет на Югоизточно държавно горско предприятие.
„В началото на новата година можем да дадем ясен знак към най-милото ни - децата. Защото след 10 години тук ще има гора и ще можем спокойно да кажем, че ние сме били част от появата ѝ", сподели още зам.-кметът Радостин Танев и отправи отново покана за включване към всички.