Кметът Живко Тодоров: Стара Загора ще се развива като по-добър индустриален център
До края на 2024 г. Община Стара Загора ще придобие най-атрактивния бизнес терен в целия регион и това е „Летище Стара Загора“, което ще се превърне в индустриална зона. Това кометира градоначалникът Живко Тодоров.
В момента се финализират разговорите, водени между Министерството на иновациите и растежа, Министерството на икономиката и индустрията, Община Стара Загора, Индустриална зона „Загоре“ и Българската банка за развитие. „Искам да подчертая, че за Летище Стара Загора няма никакъв вариант да вземе лиценз за действащо летище! Всеки проектант знае какви отстояния трябва да има от населено място, няма как самолети да летят над кварталите на Стара Загора. Единственият разумен вариант е да се реализира като индустриална зона, която да привлича инвеститори и създава работни места с оглед на зеления преход - който дори да се отложи максимално дълго във времето, каквато е нашата задача - все пак трябва да имаме готовност с нови индустриални терени за инвеститорите и техните нови производства“, изтъкна кметът Тодоров.
Индустриална зона „Еленино“ е почти разпродадена вече, спечелен е проект за ремонт на пътя от кръговото на фирма „Новотехпром“ до Индустриална зона „Еленино“. „Ще бъдат осигурени водоснабдяване, канализация и пълна инфраструктура за тези терени. Имаме двама големи инвеститори – обявеният вече „Смарт Солар“ и още един, с който имаме предварителен договор и ще го оповестим, когато подпишем окончателния договор. Ще реализираме и оставащите терени, през това време ще подготвим и летището“, посочи градоначалникът.
„Придобием ли летището и то стане индустриална зона, ще кандидатстваме с проекти, за да може да изградим довеждаща инфраструктура дотам. Наблизо са пречиствателна станция, минава и газ. Стара Загора ще се развива като по-добър индустриален център. Такава мащабна общинска и държавна зона не е правена никъде, освен в Бургас и в Стара Загора, това са двете най-активни общини по тази тема“, подчерта кметът.
Следващата мащабна задача е Индустриална зона „Изток“ (на изток от бул. „Патриарх Евтимий“) с индустриална зона бившето „АТЗ“ и зона „Голеш“. „Имаме подготвени проекти, изпреварили сме всички останали общини с конкретни проекти и терени“, увери кметът.
„Ако всичко се развие както трябва, очакваме да бъдат разкрити нови над 3 хил. работни места, благодарение на инвеститорите и съвместната ни работа с тях“, съобщи Живко Тодоров. Зам.-кметът Радостин Танев допълни, че само в първия етап на Индустриална зона „Загоре“ има 7 нови инвеститора, а извън нея са привлечени още двама големи в аутомотив сектора.
„Когато сложим „на масата“ летището, очаквам огромен интерес и още инвеститори, определено потенциалът е на Стара Загора с работната ръка, с която разполагаме и с местоположението ни. Това е най-атрактивният бизнес терен в целия регион тук, подготвен, с инфраструктура“, мотивира се кметът.
Той описа виждането си, че държавата е длъжник на общините от много години насам. Според сведенията за брутния вътрешен продукт по региони Стара Загора е на трето място сред регионите в България с 10 млрд. лева. „А колко пари се връщат от държавата при нас“, попита риторично кметът. „Защо кметовете трябва да бъдат в окови и да бъдат зависими от централната власт непрекъснато?!“, възкликна още той. „Това не е начинът, по който трябва да работи държавата! Тези пари са изработени от хората в съответните общини, те плащат данъци и заслужават да имат добра инфраструктура“, убеден е Живко Тодоров.
Той направи кратък преглед на крупния брой общински обекти, по които се работи в момента. „Натоварихме се с огромния ангажимент средствата от държавата да бъдат максимално и качествено усвоени през тази година. Ремонтът на ОУ „Самара“ върви много добре, това е валидно също за 66-та Детска градина, главната улица в кв. „Зора“ „Хрищян войвода“, бул. „Цар Симеон Велики“ – от „Патриарх Евтимий“ до „Петрол“ в „Самара 1“, кв. „Казански“, който в момента се ремонтира и работата напредва доста, ул. „Св. Княз Борис“ от „Отец Паисий“ до парк „Пети октомври“, ул. „Граф Игнатиев“ от ГПЧЕ „Ромен Ролан“ до „Патриарх Евтимий“. В Спортното училище започват вече дейностите“, описа случващото се кметът.
Подписан е договорът с избрания изпълнител за ремонта на Дома за възрастни хора на Старозагорските бани, работата скоро ще стартира. Работи се по проекта за обществената баня на Старозагорските бани, подготвя се работен проект, за да има готовност Община Стара Загора да кандидатства за финансиране. „Там трябва да се направят съответните проучвания, същото важи и за гробницата в парк „Зеленият клин“. Работи се и по разширението на Зоопарка, имаме одобрена техническа помощ. Бившият Пионерски дом също има избран изпълнител и подписан договор, ще започне работа по ремонта, в Библиотека „Родина“ сме на фаза проектиране и проучвателни дейности“, информира Живко Тодоров.
На дневен ред предстоят обектите Стадион „Берое“ и така наречената сграда на БСФС, която трябва да бъде ремонтирана и да бъдат разширени кортовете за бадминтон. Работи се по общежитието на Спортно училище, 31-ва и 33-та детска градина. „Имаме забавяне в сроковете за Драматичния театър - заради конструктивните проблеми в тази стара сграда се наложи препроектиране, но най-важно е да се приключи успешно“, отбеляза Живко Тодоров.
За сградата на Община Стара Загора вече е пусната обществена поръчка, която е на контролен етап. „По Ос 1 са пуснати продължението на бул. „Георги Байданов“ до Старозагорските бани с кръгово движение, за да се разтовари трафикът към западната част на града ни. Кв. „Зора“ също по Ос 1 е с пълна рехабилитация, с тротоари, улици, междублокови пространства, кв. „Градински“ също ще подобри инфраструктурата си“, описа кметът.
Всички подписани договори са на стойност 50 млн. лева.
„Минаха парламентарните избори, все още няма редовно правителство, но това не пречи ние като община да работим по всички теми, обещани на хората. Бях водач на листа, поех конкретни ангажименти. От Агенция „Пътна инфраструктура“ стартираха наскоро ремонта на пътя Стара Загора-Нова Загора, което бе един от проблемите, поставен от наши съграждани. В момента се прави разчистване и подготовка, срокът за ремонта е 1 година. Ще бъде извършен и ремонт на пътя между Чирпан и Братя Даскалови, за който също водихме разговор в АПИ“, каза още Живко Тодоров.