7155-има старозагорци празнуват на Архангеловден
Отбелязваме Архангеловден, наричан официално Събор на свети архангел Михаил и другите небесни безплътни сили.
Ангел и Михаил са най-разпространените мъжки имена, на които светецът е патрон и житейски покровител. Сред хората с настоящ адрес на територията на община Стара Загора, 722-ма са носителите на името Ангел, а 744-ма – на Михаил.
Старозагорките, наречени Ангелина, са 192, а умалителното Лина носят 26 дами.
Мъжкото Михаил има няколко производни варианта за нежния пол: Михаела (274 жителки на община Стара Загора), Михаила (19), Мила (56), Милка (147) и Милена (811). Разновидностите на името Михаил са: Милко (108 старозагорци) и Михо (само 18).
Днес празнуват и хората с лични имена, свързани с пламъците - заради приписваните на серафимите огнени качества (те са най-висшият чин). Сред тях са Огнян (140 старозагорци), Огняна (едва 4), Пламен (1017 души) и Пламена (460). Един-единствен Серафим живее на територията на община Стара Загора.
За здраве ще почерпят и носителите на куп имена, започващи с буквата „Р“, с което са близки до това на архангел Рафаил. Това са Рафаил (6-има мъже), Рангел (8), Райко (39), Рачо (14), Радко (57), Радослав (359) и Радостин (164).
Сред дамите, които също могат да разчитат на небесната закрила на архангел Рафаил, преобладават кръстените с името Радка – 816 жени. По-възрожденски звучащият вариант Рада са предпочели родителите на 41 старозагорки. Името Райна - символ на женственост, сила и смелост в българската история, е избрано за собствено на 219 жени. Другите варианти, които се срещат в пределите на нашата община, са: Райка (12), Рая (217), Радостина (383) и Радослава (73).
Другите имена, чиито носители имат сходно основание да празнуват, са Гавраил (5-има старозагорци) и по-краткият вариант Гаврил (само 3-ма).
На самия 8 ноември традицията повелява курбани в чест на архангел Михаил, семейни и родови сбирки и общоселски събори. На трапезата се слагат курбан и рангеловски хляб. В задължителните ястия се включват и овнешко или шилешко, варено жито, фасул и се пийва червено вино за румени бузи. Вярва се, че почитането на покровителя на мъртвите ще осигури здраве и добър живот на живите.
8 ноември е и професионален празник на полицаи, месари, колбасари и урбанисти.