Завърши европейският проект „Преход на възможностите“
„Бранд Медия България“ ЕООД завърши проекта „Преход на възможностите“, организирайки успешно международния форум „Възможности за справедлив преход отвъд границите“. Събитието се проведе на 25 септември 2024 г. в зала „Панорама“, хотел „Експо“ в София.
Интересът от страна на заинтересованите страни – бизнес, местни, национални и европейски власти, български и международни експерти – беше голям. В събитието участваха лектори от 7 държави, които споделиха опит от страните, в които работят, и дадоха работещи решения за успешното преминаване на българските общини и работещите във въглищната индустрия през процеса на енергиен преход.
Събитието в София беше финалът на серия от срещи в най-засегнатите от прехода региони на България – Стара Загора, Перник и Кюстендил – където бизнес, местни власти, експерти и засегнатите работници обменяха своите идеи за пътя напред и споделяха трудностите си досега.
Сред лекторите на международния форум бяха Йорданка Чобанова, ръководител на Представителството на Европейската комисия в България; Красимир Ненов, зам.-министърът на енергетиката; Ивайло Стоянов, началник отдел „Стратегическо планиране и програмиране“ в МРРБ; Людмил Веселинов, областен управител на Перник; Александър Пандурски, областен управител на Кюстендил; Николай Дочев, зам.-кмет на Кюстендил; и Стефан Кръстев, зам.-кмет на Перник.
На събитието взеха участие международни лектори от Гърция, Полша, Унгария, Испания, Чехия, Естония.
Светослав Иванов, изпълнителен директор на „Овергаз Инк“, също взе участие в един от панелите на международния форум.
Международната конференция беше модерирана от Славчо Нейков, председател на Управителния съвет на Института за енергиен мениджмънт; и д-р. Румяна Грозева, изпълнителен директор на Агенцията за регионално икономическо развитие (АРИР).
Форумът бе организиран с подкрепата на „ICLEI – Местни власти за устойчивост“ – глобална мрежа от повече от 2500 местни и регионални власти, ангажирани с устойчиво градско развитие.
Общото мнение на участниците в конференцията „Възможности за справедлив преход отвъд границите“ е, че когато говорим за въглищата, като елемент от енергийния преход, трябва да приемем действителността – техният край в Европа е близо. Това обаче не бива да стряска хората и общностите, които сега разчитат на тази индустрия. Защото възможностите пред тях са много, а Европейският съюз е отделил немалък ресурс, просто той трябва да бъде насочен правилно.
За проекта „Преход на възможностите“
И тук проектът „Преход на възможностите“ свърши своята работа – показа всички възможности за финансиране, до които имат достъп трите региона. Участниците в организираните последната година конференции, кръгли маси и уебинар неведнъж изтъкваха, че подобни събития – с такава практическа насоченост и даващи необходимата информация – на практика не е имало до този момент.
Като част от дейностите по проекта бяха публикувани стотици материали, свързани с процеса на енергиен преход в България; бяха разказани десетки истории за проекти в засегнатите от прехода български региони, финансирани с европейски средства, част от които влязоха в картографирането на добрите практики; бяха направени 15 подакаста с бенефициенти на европейски средства в Стара Загора, Перник и Кюстендил.
Общата цел на проекта „Преход на възможностите“ (или Transition Opportunities, TOP) бе да даде гласност на приноса на политиката на сближаване на ЕС, Фонда за справедлив преход и Плана за възстановяване на Европа за осигуряване на плавен и справедлив преход към неутрална по отношение на климата икономика на българските региони, които ще бъдат най-засегнати от трансформацията.
Съфинансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската комисия. За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито Европейската комисия.