Утвърдена е методика за ползване и работа в специално обособени помещения „Сини стаи“ за изслушване на деца
Методика за ползване и работа в специално обособени помещения „Сини стаи" за изслушване на деца и провеждане на разпити е утвърдена от всички заинтересовани страни, които имат отношение в процеса. Основната цел е да се ограничи броя на разпитите и на изслушванията на деца, жертви на насилие и деца, правонарушители. Така ще се сведе до минимум виктимизиране на детето от многократното питане за едно и също нещо, което се отразява и на надеждността на показанията му. В „Синя стая" се извършва подготовката на детето, включваща информирането му за неговите права, предстоящите процедури и се намалява психологическото напрежение от разпита пред съдия.
Насоките са изготвени от работна група, свикана със заповед на д-р Теодора Иванова, председател на Държавната агенция за закрила на детето, с участието на експерти от ДАЗД, Върховна касационна прокуратура, Министерство на вътрешните работи – Главна дирекция „Национална полиция", Академията на МВР, Института по психология на МВР, съдия от окръжен съд, Агенцията за социално подпомагане, Националното сдружение на общините в Р България, Сдружение „Институт по социални дейности и практики" и др. Дейността й е част от Плана за действие за изпълнение на Националната програма за превенция на насилието и злоупотребата с деца (2023 – 2026 г.).
Държавната агенция за закрила на детето извърши картографиране на разположението на сините стаи в страната и изготви интерактивна карта с подробно описание за помещението и отговарящите за него. Това дава възможност да се направят предложения за разкриване на такъв вид специализирано помещение в области, в които няма обособени такива, а от друга страна улеснява достъпа до информация на професионалистите за изградените вече помещения. Към края на 2023 г. в България има 70 специализирани помещения за разпит или изслушване на деца, участници в правни процедури.
„Използването на „Синя стая" за изслушване гарантира най-добрият интерес и правата на децата, участващи в правни процедури, което трябва да е водещо за всички институции. Методиката е стъпка, за която Държавната агенция за закрила на детето настоява и сме благодарни на всички институции, които участваха в изготвянето и утвърждаването й. Стандартите, които се явяват изисквания към средата, в която ще се извърши изслушване или разпит на дете, залегнали в изготвянето на Методиката, почиват на международно признати такива и прилагани в редица европейски страни по модела Барнахус", коментира д-р Теодора Иванова, председател на ДАЗД.
Припомняме, че Комитетът на ООН за правата на детето при защитата на консолидираните шести и седми периодични доклади на България, проведена в началото на годината, прие благоприятно съществуването на 70 специализирани помещения – „сини стаи" в страната, както и изработването на такава методика, уреждаща междуинституционалното взаимодействие при ползването им.