РЕДАКЦИЯ: 0888 955 105 | Последвайте ни във Facebook

Над 1000 бегачи се включиха в Маратона

Публикувано на:

За 9-та поредна година в Стара Загора се проведе популярният за много атлети и спортисти Маратон „Стара Загора". Той е първият за годината от веригата „Бягането като начин на живот".

Над 1000 бегачи се включиха в надпреварата. Участниците избираха между три дистанции – класическата от 42,195 км, полумаратон 21 км и 10,5 км.

Стартът беше даден точно в 9:00 часа пред Общината от Красимира Чахова, председател на Постоянната комисия по „Спорт и младежки дейности" в Общински съвет Стара Загора и Анатоли Илиев – съорганизатор на веригата маратони „Бягането като начин на живот".

„Радвам се, че отново сме заедно! Днес отбелязваме поредния рекорд на над 1000 участници регистрирани в деветото издание на „Маратон Стара Загора". Пожелавам на всички успех и леко бягане! Искам да благодаря на всички наши спонсори и на тези, които ни подкрепят в нелеката организация на маратона", поздрави минута преди началото на надпреварата Красимира Чахова.

Тази година имаше възможност за всички, които са начинаещи в атлетиката, както и за не особено издръжливите да се раздвижат покрай елитните маратонци с двукилометров градски крос. В него участие взеха над 100 желаещи. Той нямаше състезателен характер. На финала му бяха раздадени 30 награди разиграни на томбола. Кросът бе организиран от известна верига спортни магазини. Първи финишира Боян Божков на 13 години от ФК „Верея" Стара Загора, а най-малкият участник в кроса беше Денис Паскалев на четири години.

Станислав Рачков стана първият победител в днешното девето издание на „Маратон Стара Загора 2024". Той пробяга разстоянието от 10,5 километра за времето от 35,57 минути. Среброто отиде при Стилиян Александров (36,04 минути). На секунди след него завърши Алекс Василев (36,11 минути).

Първа при жените в същата дистанция стана Памела Ени с време 41:03 минути. Среброто грабна Светлозара Грозданова (41:43), на третото място остана Маринела Цекова (42:11).

Най-младият участник, който се състезава на 10.5 км беше Михаил Давидков на 7 години, а най-възрастният Иван Грозев на 78 години.

В полумаратона Алберт Тонуи завоюва първото място като пробяга разстоянието от 21 километра за време от 1:07:16 часа. На малко повече от секунда след него завърши Хилари Кимайо (1:07:18). Бронзът отиде при Исмаил Сенанджи (1:08:27 минути).

Първа при жените в същата дистанция стана Валентин Джебет  с време 1:13:09 часа. Среброто грабна българката Милица Мирчева (1:13:23), а бронзът завоюва Маринела Нинева (1:14:00).

Националният шампионат по полумаратон се проведе по време на маратона на Стара Загора.

Угандиецът, живеещ в България и състезаващ се за „Евър" Варна - Исмаил Сенанджи, зае първо място при мъжете с време 1:08:27 часа. Той има вече четири титли на България по полумаратон (2018, 2020, 2021 и 2023), а три от тях са на трасето в Стара Загора. Среброто взе Николай Кауфман с време 1:09:36 часа. Трети остана Мирослав Спасов (1:10:31). При жените Милица Мирчева е първа с време 1:13:23 часа. Втора е Маринела Нинева (1:14:00). Бронзовият медал грабна Девора Аврамова (1:15:45).

Eкзекиел Кипкорир завоюва първото място на дистанцията маратон на днешното девето издание на „Маратон Стара Загора 2024" от веригата „Бягането като начин на живот". Той пробяга разстоянието от 42 километра за времето от 2:19:26 час. Плътно след него завърши Шедрак Кимайо(2:19:26). Бронзът отиде при Омер Алканоглу (2:24:00).

Първа при жените в същата дистанция стана Виталин Кибий с време 2:45:54 часа. Среброто грабна Роуз Джепчумба (2:46:46), а третото място завоюва Шийла Чебет (2:47:24).

Всички стартирали получиха рекламна тениска, а успешно завършилите дистанциите 42 км, 21 км и 10,5 км бяха отличени с медали за участие като спомен от събитието. Парични награди получиха най-бързите шестима състезатели в класическия маратон и медалистите на 21 км и на 10 км, заедно с наредилите се в челните тройки при ветераните над 45 години във всички дистанции. Атлетик фитнес също подкрепи с парични награди най-добрите български атлети при мъжете и жените на маратон и полумаратон.

Организатори на Маратон „Стара Загора" са Община Стара Загора, Министерство на младежта и спорта, Български олимпийски комитет, Асоциация „Спорт в свободното време", Спортен клуб лека атлетика Берое, Спортен клуб „Ракета" и Българската федерация по лека атлетика.